sobota, 6 października 2012

Ikona Zwiastowania Marii PannyScena Zwiastowania to jeden z ulubionych tematów malarstwa religijnego już od II w.
Ikona Zwiastowania Bogarodzicy przedstawia spotkanie i rozmowę archanioła Gabriela z młodą Marią. Kobieta siedzi z pochyloną głową, jej pozycja wyraża równocześnie zaniepokojenie, jak i pokorę, której wymaga decyzja, jaką podejmuje. Zupełnie inaczej przedstawiony zostaje Archanioł: widoczny jest entuzjazm, radość płynąca z wiadomości, jaką przekazuje; wyróżnia go dynamizm ruchu.
Anioł na tej ikonie reprezentuje Boga, jest mocą Bożą, jego prawa dłoń w geście błogosławieństwa skierowana jest w stronę Marii, która wydaje się zaskoczona. Zaskoczenie Marii tą niespodziewaną wizytą podkreśla jej gest i wypadający z jej dłoni kłębek nici.

Nieodłącznym elementem Zwiastowania w ikonografii jest widoczny u góry półokrąg, symbol nieba, z wychodzącym stamtąd promieniem światła, nawiązującym do zstępującego na Bogarodzicę Ducha Świętego. Promień mocy Bożej zazwyczaj rozdziela się na trzy mniejsze (oznaczające współdziałanie Trójcy Świętej podczas Wcielenia) i zawsze skierowany jest ku Bogarodzicy.

Na drugim planie ikony Zwiastowania przedstawiane są różne budowle, czasami połączone ze sobą czerwoną chustą, która oznacza, że wydarzenie Zwiastowania miało miejsce we wnętrzu.

0 komentarze:

Prześlij komentarz